• Blanka G

#zostańwdomu

Dziś pierwszy dzień wiosny. Pierwszej wiosny, której nie możemy powitać spacerem w parku. Co prawda wielu ludzi decyduje się na przechadzkę z dziećmi lub z pieskiem - ale pamiętajcie, spacery są zalecane przez lekarzy - ale tylko dla osób zdrowych. Nie masz pewności czy ludzi, których mijasz na parkowej alejce do takich należą. Pamiętajcie, że musimy zachować maksymalną możliwość ostrożność - zwłaszcza, jeśli chodzi o dzieci, które o wiele łatwiej stają się nosicielami wirusów.


Hasztag #zostańwdomu jest obecnie jednym z najpopularniejszych znaczników w mediach społecznościowych. Jest to ogólnopolska akcja, zapoczątkowana 13 marca 2020r., kiedy pojawiły się pierwsze wiadomości o stanie zagrożenia epidemiologicznego w naszym kraju. Puste ulice, wyludnione centra miasta, świadczą o tym, że Polacy potraktowali zalecenia WHO bardzo poważnie. Do akcji przyłączyło się wiele sławnych osób, celebrytów, którzy nawołują do pozostania w domach aby przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się koronawirusa.Wykorzystajcie jak najlepiej czas kwarantanny - jest najlepszy moment aby zrobić wszystkie te rzeczy, na które nigdy nie było czasu. Zadbajcie o dom, zróbcie wiosenne porządki, uporządkujcie to co należy uporządkować.


Według pradawnej chińskiej filozofii, stan przestrzeni wokół nas odzwierciedla stan naszego wnętrza. Coś w tym jest - bo przecież, czyż nie czujesz się lżej, kiedy Twoje mieszkanie jest posprzątane? Nie chodzi jedynie o wytarcie kurzy i umycie okien, ale uporządkowanie naszej przestrzeni. Człowiek z natury to istota zbierająca - bo wszystko się przyda, bo szkoda wyrzucić, bo jeszcze kiedyś to założę itd. ... Sprawdź stan swojej szafy, biurka i zobacz z ilu rzeczy nie korzystasz, lub nawet nie pamiętasz że je masz. Nadmiar takich rzeczy sprawia, że nasza przestrzeń staje się zagracona a my czujemy się w niej przytłoczeni. Może stare, zakurzone pamiątki nie pozwalają Ci pożegnać się z przeszłością i nie pozwalają żyć teraźniejszością? Może czas zrobić tu miejsce na nowe, na nową energię? Gromadzenie staroci blokuje przepływ energii, dlatego czasem czujemy się zmęczeni i ociężali, brakuje nam kreatywności i siły do działania.


Jeżeli planujesz w niedalekiej przyszłości przeprowadzkę, takie porządki mogą stanowić wstęp do selekcji zbędnych przedmiotów. Bo przecież po co zabierać ze sobą coś, co i tak prędzej czy później wyrzucisz? No właśnie ... wyrzucisz? Jeśli uważasz, że rzeczy których chcesz się pozbyć mogą jeszcze komuś się przydać, zastanów się co można z nimi zrobić. Może ktoś z przyjaciół lub rodziny nosi podobny rozmiar ubrań? Może zabawki z których wyrosło Twoje dziecko uszczęśliwią kogoś innego? Ja osobiście, często korzystam z portali ogłoszeniowych, na których można sprzedać lub oddać za darmo używane przedmioty. W ten sposób sprzedałam fotel, który zabierał w moim pokoju za dużo miejsca, PRL- owy segment i wersalkę z mieszkania, które kupiłam! Wszystko poszło oczywiście w symbolicznych cenach, ale nabywcy nie kryli zadowolenia ... no i sami pofatygowali się po odbiór. Jeśli jest to drobna rzecz, można wysłać ją pocztą lub za pośrednictwem paczkomatu.


Czas kwarantanny to świetna okazja do zadbania o mieszkanie - w kwestiach technicznych. Drobne naprawy, zacinający się zamek, poluzowany zawias w szafie, wypalona żarówka w garderobie - zamij się tym właśnie teraz! Wiele osób decyduje się teraz na malowanie lub odświeżenie wnętrza - może czas na zmianę koloru w Twojej sypialni? Część marketów budowlanych jest otwarta - jednak w obecnej sytuacji lepiej unikać takich miejsc. Znajdź mały sklepik z artykułami dla majsterkowiczów w swojej okolicy, lub kup farby w sklepie on-line.

Tym bardziej, jeśli planujesz sprzedaż mieszkania - przygotuj się! Zadbaj o detale, bo nic nie umknie spostrzegawczym klientom. O tym jak przygotować mieszkanie do sprzedaży będzie odrębny post!


Skoro cały świat się zatrzymał - zatrzymaj się i Ty. Rozejrzyj się dookoła i sprawdź w jakim momencie swojego życia się znajdujesz. Może to dobry czas na rachunek sumienia i porządki ... takie w głowie. Poświęć więcej uwagi pozostałym domownikom, zadzwoń do babci, cioci, zapytaj jak się czują. Zapytaj siebie dokąd zmierzasz - bo w ferworze codziennego pośpiechu nie zawsze jest na to czas.

3 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie