• Blanka G

Podsumowanie roku 2020

Ten dziwny rok nareszcie dobiegł końca! Mamy go za sobą!

Mimo okresowych trudności oceniam go pozytywnie, bo był to dla mnie czas przemian, przemyśleń i decyzji, które zmieniły moje dzisiejsze położenie.


Co w nieruchomościach?

Ceny raczej nie spadły, mimo spekulacji "handlarzy" a w niektórych miastach Polski odnotowano nawet wzrosty cen. Dynamika sprzedaży w okresie lockdown'u stanęła, ale okazała się jedynie przejściowym problemem. Styczeń i luty 2020 były miesiącami hossy, którą w marcu zatrzymała pandemia. W kwietniu i w maju nieśmiało pojawiali się pierwsi klienci z zapytaniem czy i jak można obejrzeć nieruchomość. Czerwiec, lipiec, sierpień i ostatni kwartał roku wypada w raportach rynkowych dosyć dobrze. Jesienny powrót obostrzeń nie miał większego wpływu na rynek nieruchomości, ponieważ zdążyliśmy się do sytuacji przyzwyczaić i przystosować.


W końcówce roku uczestniczyłam w kilku ciekawych konferencjach (on-line oczywiście) na których toczono dyskusję na temat zmian zaobserwowanych w naszym życiu - jako użytkowników nieruchomości. I tak oto, okazało się, że większość klientów zmieniło preferencje poszukiwań nieruchomości, głównie mając na uwadze pracę zdalną, szukano mieszkań większych o jeden pokój, aby zaaranżować domowe biuro. Jak zatem pandemia odbiła się na rynku nieruchomości biurowych, kiedy nauczyliśmy się pracować zdalnie? Deweloperzy i architekci mają mnóstwo nowych pomysłów jak stworzyć bezpieczną przestrzeń, żebyśmy nie musieli całkowicie rezygnować z pracy w firmie. Tworzone są nowe technologie, systemy, ułatwiające bezdotykowe poruszanie się po obiekcie, ograniczane są powierzchnie wspólne itp. Praca zdalna ma swoje wady i zalety, nie każdy ma do niej odpowiednie warunki. Wiele spotkań, szkoleń i konferencji przeszło do wirtualnego świata, gdzie nie każdy uczestnik ma włączoną kamerkę, głos - czy taki sposób komunikacji zastąpi relacje międzyludzkie w biznesie? Gdzie miejsce dla tak ważnej mowy ciała, estetyki ubioru, rola pierwszego wrażenia, jakie chcemy zrobić na spotkaniu?

W obliczu rozwoju technologi system zdalnej pracy był jedynie kwestią czasu - a koronawirus tylko przyspieszył ten proces. Wielu z nas odkryło w tym czasie coś - co zostanie z nami na dłużej, jakąś aplikację, szkolenie, kurs on-line. W branży nieruchomości pojawiły się gadżety to tworzenia wirtualnej wizyty, lub możliwość obejrzenia na żywo nieruchomości on-line, agencje nieruchomości coraz częściej prezentują nieruchomości nie tylko na zdjęciach ale również na filmach, które są coraz lepszej jakości. Klienci poszukiwali więcej działek i domów niż mieszkań, procedury urzędowe przedłużały się niemiłosiernie, ponieważ przestały obowiązywać terminy ustawowe. Miałam kilka sytuacji kiedy klienci kilkukrotnie przekładali datę aktu notarialnego, ponieważ najpierw kupujący był na kwarantannie, a później sprzedający. W przedostatni dzień 2020 r. sfinalizowałam ostatnią transakcję, która ciągnęła się przez trzy miesiące z powodu wydłużonego okresu oczekiwania formalności kredytowe. Podsumowując - rok ten dosyć intensywnie nas doświadczył, ale nauczył nas cierpliwości i elastyczności. Ludzkość jest targana nieustannie różnymi kataklizmami i to jest naturalne. Tak już na tym świecie jest. Musimy sobie z tym radzić.


Co u mnie?

Nie chorowałam na koronawirusa

Sprzedałam mieszkanie

Kupiłam nowe mieszkanie pod wynajem

przeprowadziłam się do Warszawy

zmieniłam pracę ....

Tak! I to ostatnie jest najbardziej zaskakujące i ekscytujące!


Krok dosyć odważny i spontaniczny! Jaki okaże się w skutkach? Zobaczymy!

Najważniejsze, że pozostaję w branży nieruchomości, ale w nieco innej scenerii :)

I tutaj zostawiam Was z nutką tajemnicy, którą odkryję wkrótce!W Nowy Rok wchodzę z optymizmem i nową energią, czekają mnie nowe wyzwania, więc pracy będzie dużo. W 2020 roku, cały mój plan na bloga się zdezaktualizował przez panującą sytuację, więc zamierzam to nadrobić w tym roku! Na blogu będę poruszać ciekawe tematy z branży nieruchomości, ale nie tylko. Będę opowiadać o tym co robię, nad czym aktualnie pracuję, czym się inspiruję, co czytam, co zwiedzam itp.


Życzę Wam w Nowym Roku po prostu szczęścia, nie bójcie się marzyć, spiszcie wszystkie plany i postanowienia, niech się dzieje!

5 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie